Söker du efter "Universitetet som arbetsplats : Reflektioner kring ledarskap och kollegial professionalism" av Billy Ehn? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Universitetet som arbetsplats : Reflektioner kring ledarskap och kollegial professionalism
Av Billy Ehn

Bok- presentation: |
Universitetet som arbetsplats : Reflektioner kring ledarskap och kollegial professionalism |
Författar- presentation: |
Billy Ehn |
![]() |
Utgåvor
Universitetet är en plats för kreativt tänkande och i bästa fall en lustgård för vetenskapliga upptäckter. Det är också en arbetsplats. Men de gamla bildningsideal som fortfarande dominerar högskolan motsvarar alltför sällan dagens krav på demokratiska, tydliga och jämställda arbetsplatser.
Expansionen av den högre utbildningen i kombination med hårda sparkrav innebär stora påfrestningar för lärare och forskare. Många är stressade och känner otillfredsställelse. Det traditionella akademiska arbetet måste därför problematiseras. Hur ska universitet och högskolor bli bättre arbetsplatser? Vilket slags ledarskap krävs i denna omvandling?
Sådana frågor diskuteras här med utgångspunkt från författarens egna erfarenheter av en omorganisation på Umeå universitet.
Bok: 191244
Anmäl textfel