Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Allt gott från havet : Fisk- och skaldjursrätter, tillbehör och utvalda dry" av Christian Hellberg? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 

Allt gott från havet : Fisk- och skaldjursrätter, tillbehör och utvalda dry

Av Christian Hellberg

Bok-
presentation:
Allt gott från havet : Fisk- och skaldjursrätter, tillbehör och utvalda dry
Författar-
presentation:
Christian Hellberg
Formgivare: Nygren & Nygren

VÄSTKUSTENS FISK OCH SKALDJUR ÄR BÄST I VÄRLDEN

Fisk och skaldjur finns i mitt DNA, säger Christian Hellberg. Det här är en mat resa till charmiga fiskelägen på västkusten och vid Vänern. Du möter yrkesfiskare som plockar ostron och fiskar hummer. Smögenräkor, ostron från Bryggudden och löjrom från Spiken kombineras med örter, spännande såser och röror med chili, sesam och koriander. Här finns spektakulära recept på hummer från Fjällbacka, havskräftor från Hunnebostrand och sill från Klädesholmen, men också enkla rätter med blåmusslor som smakar fantastiskt. Den bästa platsen i världen är bakom grillen, så ett kapitel handlar om hur man grillar torsk, hummer, ostron och havskräftor. Hanterar du fisk och skaldjur rätt, kommer du bli överraskad över hur enkelt det är att lyckas. Christian Hellberg har jobbat med fi sk och skaldjur i mer än 20 år, och delar med sig av smarta kocktips och om vad man ska tänka på. Här finns steg-för-steg-instruktioner om hur man styckar och kokar hummer, fi lear fi sk eller öppnar ostron. Recepten i kapitlet om Såser & tillbehör får smakerna att lyfta ytterligare.

Allt gott från havet är en hyllning till västkustens råvaror.

CHRISTIAN HELLBERG

Stjärnkocken och kokboksförfattaren Christian Hellberg är känd från Kockduellen, Kockarnas kamp, Grillmästarna och Sveriges skönaste gårdar. Han blev Årets kock och Årets Fjällbackabo år 2001. Till vardags driver han Griffins Steakhouse Extraordinaire.

LINA WALLFÄLT

Lina Wallfält är sommelier med gedigen erfarenhet. Hon är utbildad på Restaurangakademien och kan vin på sina tio fingrar. Lina ger kunniga förslag på goda viner och ölsorter dolda pärlor som finns i Systembolagets sortiment till sympatiska priser. Här finns förslag på smakrika röda viner, krispiga champagner och mineraliga vita viner som skapar en helhetsupplevelse ihop med maten.

Utgåvor

Inbunden
Förlag: Nygren & Nygren
Lagerstatus: Tillfälligt slut
Utgivningsdatum: 20160901
9789186623715

Bok: 273886

Anmäl textfel

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

En episk släktsaga

Recension: Sveasagorna av Linus de Faire

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson

Bläddervänligt om världens hästraser

Recension: Fakta om hästar och ponnyer : Lär dig allt om världens hästraser av Kritika Gupta

Zelenskyj och den ryska propagandan

Recension: Spelaren : Volodymyr Zelenskyj och kriget i Ukraina av Simon Shuster

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell

Berättelse om en hjälte

Recension: Hand i hand med barnen till Treblinka : Berättelsen om Janusz Korczak av Margit Silberstein

Starka kvinnor i en levande forntid

Recension: Tors vrede av Elvira Birgitta Holm
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2