Söker du efter "Att vara mästare" av Håkan Nilsson? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Att vara mästare
Av Håkan Nilsson

Bok- presentation: |
Att vara mästare |
Författar- presentation: |
Håkan Nilsson |
![]() |
Boken behandlar tre områden. Det första området behandlar mästarlärans principer, såväl historiskt som med konsekvenser för dagens utbildningssystem. Förlängningen av detta är Nilssons modell: "Den praktiskpedagogiska Progressionen". Varianten av mästarlära är det andra området, som också är Nilssons var på fortbildning och organisatinsutveckling. Här får vi ett koncept klart att användas.
Det tredje området är handledningspsykologi. Här tar vi även del av Transaktionsanalysen. Vidare blir vi introducerade till samsynsmodellen, vilken är Nilssons egen konstruktion för att förklara förhållandet mellan teori och handling inom organisationer.
Utgåvor
Boken behandlar tre områden. Det första området behandlar mästarlärans principer, såväl historiskt som med konsekvenser för dagens utbildningssystem. Förlängningen av detta är Nilssons modell: "Den praktiskpedagogiska Progressionen".
Bok: 200690
Anmäl textfel