Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Musse Pigg och månraketen" av Jane Werner? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 

Musse Pigg och månraketen

Av Jane Werner

Bok-
presentation:
Musse Pigg och månraketen
Författar-
presentation:
Jane Werner

Musse Pigg och Kalle Anka på rymdäventyr!

"Tävling! Stort pris för den som först tar sig till månen och tillbaka!" Musse och Kalle vill gärna vinna och sätter genast igång bygget av en månraket. Men det finns fler som är ute efter priset, och som inte drar sig för att fuska! Musse Pigg och Kalle Anka är verkliga Disneyklassiker som inte bara finns i serietidningar, långfilmer och böcker utan också är en del av den svenska jultraditionen. Här får vi följa med dem på ett äventyr som tar läsaren med ut i rymden. Ett spännande äventyr om ett ämne som aldrig upphör att fascinera. "En liten gyllene bok" är en serie böcker som många föräldrar, mor- och farföräldrar känner igen från sin egen barndom. Böckernas vackra illustrationer och tidlösa berättelser tillhör en bilderboksskatt, som nu återigen finns att läsa för barnen. Självklart har böckerna fått det klassiska originalutseendet med den karaktäristiska gyllene ryggen.

Sagt om serien "En liten gyllene bok": "Det är en härlig nostalgi att hålla En liten gyllene bok i handen. Min farmor brukade läsa dessa för mig när jag var liten - min pappas gamla böcker. De är vackra och känns påkostade i tjockt papper med matta illustrationer och en gyllene bokrygg. Tryckta exlibris innanför bokpärmen får mig att med snirklig handstil vilja skriva mitt namn i boken ..."
Sarah Utas BTJ-häftet

Utgåvor

Kartonnage
Förlag: Bonnier Carlsen
Lagerstatus: Definitivt slut

Barnens favoriter, Musse Pigg och Kalle Anka, ger sig ut på ett spännande rymdäventyr, där det gäller att ta sig först fram och tillbaka till månen.
"En liten gyllene bok" är en serie böcker som många föräldrar, mor- och farföräldrar känner igen från sin egen barndom. Böckernas vackra illustrationer och tidlösa berättelser tillhör en bilderboksskatt, som nu återigen finns att läsa för barnen. Självklart har böckerna fått det klassiska originalutseendet med den karaktäristiska gyllene ryggen.

Musse Pigg och Kalle Anka på rymdäventyr!



"Tävling! Stort pris för den som först tar sig till månen och tillbaka!" Musse och Kalle vill gärna vinna och sätter genast igång bygget av en månraket. Men det finns fler som är ute efter priset, och som inte drar sig för att fuska!

Musse Pigg och Kalle Anka är verkliga Disneyklassiker som inte bara finns i serietidningar, långfilmer och böcker utan också är en del av den svenska jultraditionen. Här får vi följa med dem på ett äventyr som tar läsaren med ut i rymden. Ett spännande äventyr om ett ämne som aldrig upphör att fascinera.

"En liten gyllene bok" är en serie böcker som många föräldrar, mor- och farföräldrar känner igen från sin egen barndom. Böckernas vackra illustrationer och tidlösa berättelser tillhör en bilderboksskatt, som nu återigen finns att läsa för barnen. Självklart har böckerna fått det klassiska originalutseendet med den karaktäristiska gyllene ryggen.



Sagt om serien "En liten gyllene bok":

"Det är en härlig nostalgi att hålla En liten gyllene bok i handen. Min farmor brukade läsa dessa för mig när jag var liten - min pappas gamla böcker. De är vackra och känns påkostade i tjockt papper med matta illustrationer och en gyllene bokrygg. Tryckta exlibris innanför bokpärmen får mig att med snirklig handstil vilja skriva mitt namn i boken ..."
Sarah Utas BTJ-häftet

Utgivningsdatum: 20110421
9789163866722

Bok: 22431

Anmäl textfel

Utgivning

Snövit och de sju dvärgarna

av Jane Werner
Snövit bor hos de sju dvärgarna efter att ha flyttat ut i skogen ...

Askungen

av Jane Werner
Den klassiska sagan om Askungen är älskad, och också välkänd som ...

Musse Pigg och månraketen

av Jane Werner
Barnens favoriter, Musse Pigg och Kalle Anka, ger sig ut på ett s...

En liten ankunge på vift

av Jane Werner
Tidigt en morgon struttar en liten ankunge iväg på promenad. Han ...

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

En mörk anklagelseskrift

Recension: En annan Doktor Glas av Malin Lindroth

Inte den bladvändare jag väntat mig

Recension: Rädslans labyrint av Anna Jansson

En episk släktsaga

Recension: Sveasagorna av Linus de Faire

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson

Bläddervänligt om världens hästraser

Recension: Fakta om hästar och ponnyer : Lär dig allt om världens hästraser av Kritika Gupta

Zelenskyj och den ryska propagandan

Recension: Spelaren : Volodymyr Zelenskyj och kriget i Ukraina av Simon Shuster

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2