Söker du efter "Remanens, eller bandspelaren som re-pro-du-da-ktionsteknologi" av Jesper Olsson? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Remanens, eller bandspelaren som re-pro-du-da-ktionsteknologi
Av Jesper Olsson

Bok- presentation: |
Remanens, eller bandspelaren som re-pro-du-da-ktionsteknologi |
Författar- presentation: |
Jesper Olsson |
![]() |
Remanens är namnet på en egenskap hos magnetiska medier att hålla kvar rester eller spår av tidigare inspelningar efter radering, överspelning och andra försök till utplåning av information. En teknologisk palimpsest; ett materiellt omedvetet. På samma sätt lever ljudbandspelaren – en av det senaste seklets viktigaste medieteknologier – ett märkligt gengångarliv idag, i en digitalt armerad samtid. Om bandspelarens epok är förbi, så har de tekniska operationer den bidrog till att sprida (reproduktion, redigering, remediering …) blivit del av en etablerad kulturell repertoar. Jesper Olssons Remanens, eller bandspelaren som re-pro-du-da-ktionsteknologi är namnet på ett tentativt utkast till en medie- och kulturhistoria om ljudbandspelaren – som minnesteknologi och estetisk apparat, som vardagsredskap och kulturell fantasm.
Utgåvor
Det nystartade förlaget CO-OP (editions) är en förlängning och intensifiering i bok- och föreläsningsform av den redaktionella mikrogemenskapen CO-OPs praktiker.
Repetition och skillnad. Fotografins re-produktion och Remanens, eller bandspelaren som re-pro-du-da-ktionsteknologi är de två första böckerna i en serie om fem publikationer ägnade åt estetiska reproduktionsteknologier.
Bok: 183586
Anmäl textfel