Söker du efter "Mer dynamik, fler entreprenörer och fler jobb" av Klas Eklund? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Mer dynamik, fler entreprenörer och fler jobb
Av Klas Eklund

Bok- presentation: |
Mer dynamik, fler entreprenörer och fler jobb |
Författar- presentation: |
Klas Eklund |
![]() |
En ekonomi som förmår gå på två arbetsmarknadsben, som lyckas med den gröna omställningen, som behåller sin makroekonomiska styrka och som blir bättre på kunskapsöverföring, entreprenörskap och teknisk utveckling – det är den sortens flexibla ekonomi som har störst chans att klara de framtida utmaningarna.
Denna text publicerades ursprungligen som ett kapitel i antologin ”Framtidsutmaningar – Det nya Sverige” (2013).
Klas Eklund är seniorekonom på SEB och adjungerad professor i nationalekonomi vid Lunds universitet. Han har tidigare bland annat arbetat som planeringschef på Finansdepartementet och ekonomiskpolitisk rådgivare till två statsministrar samt EU-kommissionens ordförande.
Utgåvor
Bok: 202683
Anmäl textfel