Söker du efter "Ett barn ska jag ha..." av Tomas Dömstedt? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Ett barn ska jag ha...
Av Tomas Dömstedt

Bok- presentation: |
Ett barn ska jag ha... |
Författar- presentation: |
Tomas Dömstedt |
![]() |
Om det inte vore för en sak skulle Maries liv vara perfekt. Hon har ett jobb hon trivs med, Anders som älskar henne och en syster som alltid ställer upp. Visst hon har den där utvecklingstörningen som gör att allt går lite långsammare, men på det hela taget är hon lycklig. Men nu har hon börjat längta efter barn. Och då händer det fantastiska, hon blir gravid! Men hennes syster blir plötsligt tokig och säger att Marie har ett fel, att hon inte klarar att ta hand om ett barn. Ska Marie få behålla barnet?
Boken handlar om längtan efter och problematiken kring att få ett eget barn, föräldraskap, rätten att bestämma själv och att ha ett lindrigt funktionshinder. Illustrerad av Helena Davidsson Neppelberg.
Utgåvor
Ett barn ska jag ha ... handlar om längtan efter och problematiken kring att få ett eget barn, föräldraskap, rätten att bestämma själv och att ha ett lindrigt funktionshinder.
Visst har Marie den där utvecklingstörningen som gör att allt går lite långsammare, men på det hela taget är hon lycklig. Fast hon längtar efter ett barn.
Bok: 130422
Anmäl textfel